Horsham sport fixtures: The week ahead

JPCT 090313 S13119086x  Rugby. Horsham v Uckfield -photo by Steve Cobb
JPCT 090313 S13119086x Rugby. Horsham v Uckfield -photo by Steve Cobb

Taking in a game this week? Take your pick from our Friday fixture update.

Football

Ryman League Division 1 South

Saturday March 16

Chipstead v Maidstone Utd

Corinthian-Casuals v Folkestone Invicta

Crawley Down Gatwick v Faversham Town

Eastbourne Town v Leatherhead

Hythe Town v Dulwich Hamlet

Ramsgate v Horsham

Sittingbourne v Burgess Hill Town

Tooting & Mitcham v Three Bridges

Walton & Hersham v Herne Bay

Whitstable Town v Walton Casuals

Worthing v Merstham

Tuesday March 19

Horsham v Dulwich Hamlet

Whitstable Town v Merstham

Wednesday March 20

Burgess Hill Town v Walton Casuals

Eastbourne Town v Tooting & Mitcham

Herne Bay v Ramsgate

SUSSEX COUNTY LEAGUE

Division 1

Saturday March 16

AFC Uckfield v Chichester City

Arundel v Peacehaven & Telscombe

Crowborough Athletic v Pagham

East Grinstead Town v Worthing Utd

Hailsham Town v Shoreham

Horsham YMCA v East Preston

Lingfiled v Hassocks

Ringmer v Redhill

Rye Utd v Dorking Wanderers

Selsey v St Francis Rangers

Sidley Utd v Lancing

Tuesday March 19

AFC Uckfield v Crowborough Athletic

Arundel v Selsey

Dorking Wanderers v Lingfield

East Grinstead Town v Peacehaven & Telscombe

Hailsham Town v Redhill

Ringmer v Horsham YMCA

Rye Utd v Shoreham

Sidley Utd v East Preston

St Francis Rangers v Lancing

Worthing Utd v Chichester City

Division 2

Saturday March 16

Bexhill Utd v Newhaven

Eastbourne Utd AFC v Rustington

Little Common v Wick

Midhurst & Easebourne v Loxwood

Mile Oak v Littlehampton

Saltdean Utd v Oakwood

Southwick v Storrington

Steyning Town v Broadbridge Heath

Westfield v Seaford Town

Tuesday March 19

Southwick v Midhurst & Easebourne

Division 3

Saturday March 16

Ferring v TD Shipley

Haywards Heath Town v Sidlesham

Roffey v Billingshurst

Rottingdean Village v Barnham

Uckfield Town v Hurstpierpoint

Reserve Section

West Division

Saturday March 16

Hurstpierpoint v Broadbridge Heath

Selsey v Storrington

CUP FIXTURES

Division 2 Challenge Cup

Saturday March 16

Steyning Town v Seaford Town

Wednesday March 20

Littlehampton Town v Loxwood

Division 1 Cup (Semi Final)

Sunday March 17

BC Rovers v Marquis Rangers

Hillbarn Athletic v Battle FC

Mid Sussex Senior Charity Cup (Round 3)

Saturday March 16

Hassocks Res v Cowfold

Vernon Wentworth Cup (Round 4)

Wednesday March 20

Southwick Res v Worthing BCOB

WEST SUSSEX FOOTBALL LEAGUE

Saturday March 16

Premier Division

Cowfold v West Chiltington

Hunston CC v Upper Beeding

Lancing Utd v Bosham

Lavant v Barnham

Newtown Villa v Holbrook

Watersfield v Faygate Utd

Division 1

Clymping Reserves v Cowfold Reserves

East Dean v Petworth

Henfield v Barns Green

Wittering Utd v Southwater

Division 2 North

Alfold v Capel

Billingshurst Reserves v Holbrook Reserves

Ockley v Horsham Trinity

Division 2 South

Fernhurst Sports v Newtown Villa Reserves

Fittleworth v Boxgrove

Graffham v Lodsworth

Rogate 08 v Predators

Division 3 North

Cowfold III v Wisborough Green

Forest v Ashington Rovers

Slinfold v Henfield Reserves

TD Shipley Reserves v Southwater Reserves

Division 3 South

Bosham Reserves v Wittering Utd Reserves

Nyetimber Pirates v Stedham Utd

The Vardar Vip v Lavant Reserves

Division 4 North

Capel Reserves v Horsham Trinity Reserves

Henfield III v Horsham Bap & Am

Horsham Olympic v Border Wanderers

Pulborough Reserves v Billingshurst III

Rudgwick Reserves v Rowfant Village

Division 4 South

Bracklesham v The Sportsman

Coal Exchange v Lancing Utd Reserves

Felpham Colts v Hammer Utd

Regis Veterans v Predators Reserves

Whyke Utd Reserves v Ambassadors

Division 5 North

Barns Green Reserves v Horsham Olympic Res

Holbrook IV v Newdigate Reserves

Horsham Bap & Am Reserves v Faygate Utd III

Horsham Crusaders Reserves v Ockley Reserves

Horsham Trinity III v Horsham Sparrows Mens FC

Division 5 Central

Billingshurst Athletic v Slinfold Reserves

Petworth Reserves v Amberley

Plaistow v Southwater III

West Chiltington Reserves v Partridge Green Res

Wisborough Green Reserves v Fittleworth Res

Division 5 South

Hammer Utd Reserves v Stedham Utd Reserves

Harting Reserves v Wheatsheaf Bognor Regis

Lodsworth Reserves v Chapel

Tangmere Reserves v Milland

The Crown FC v Felpham Colts Reserves

Worthing and Horsham district sunday football league

Sunday March 17

Division 1

Ajax LA v Fresh FC

Goring Rangers v Angmering Sunday

Henfield v Ajax Kings Arms

Division 2

Hillbarn Athletic Res v Angmering Sunday Res

Worthing Minors v Broadwater Celtic

Division 3

Arun View v Grattons

FC Gyro v CHS United

Goring FC v PHS United

Marquis Rangers Reserves v Southwater

Norfolk Utd v The Vine

Division 4

Forest Recommissoin v Worthing Park Vale Res

Horsham 1881 v The Sabbath

Kaiser Jugs v Tarring Wanderers

The Sabbath v Horsham 1881

Upper Beeding v Worthing Rebels

Division 5

BC Rovers Reserves v Worthing Minors Reserves

Durrington FC v PSV Elgin

Goring FC Reserves v Dolphin

Rudgwick v AFC Warwick

Smugglers v Worthing Rebels Reserves

The Village v Southwater Reserves


Rugby

London 3 South East

Saturday March 16

Sheppey v Pulborough

Sussex 1

Saturday March 16

Haywards Heath II v Burgess Hill

Seaford v Lewes II

Hockey

England Hockey League

Women’s Conference East

Sunday March 17

Horsham v Harleston Magpies

Sevenoaks v Chelmsford

Wimbledon v Bromley & Beckenham

St Albans v Ipswich

Old Loughtonians v Oxford Hawks

South League

Kent Sussex Regional 1

Saturday March 16

BBHC v Horsham

Brighton & Hove II v Kings & Alleyns

Folkestone v Old Williamsonians

Herne Bay v Holcombe II

Marden Russets v Tunbridge Wells

Old Bordenians v Worthing